Njudungsgymnasiet
Huvudmeny
Lyssna

Lilla Augustpriset

Är du mellan 16 och 20 år och gillar att skriva? Då kan du skicka in ditt bidrag till Lilla Augustpriset och ha chansen att vinna 15.000 kronor!

Texten får innehålla högst 22 500 tecken INKLUSIVE blanksteg. Sista anmälningsdag är måndag den 3 september 2018.

Du kan delta antingen med en novell, en essä, en diktsvit, ett debattinlägg, ett reportage eller en utredande text. Bidragen ska vara skrivna på svenska och får inte tidigare ha varit publicerade eller ha deltagit i andra litterära tävlingar utanför skolan

Lektörer sovrar bland inskickade bidrag och överlämnar de utvalda texterna till Lilla Augustprisets jury för bedömning. Juryn nominerar sex stycken texter. Vilka dessa texter är, avslöjas måndag den 22 oktober. Samma dag öppnar en omröstning här på augustpriset.se, då allmänheten får rösta på sin favorit. Omröstningen är öppen till måndag den 19 november. Efter att ha viktat folkets röst mot juryns utses det vinnande bidraget. På Augustgalan måndag den 26 november belönas vinnaren med 15 000 kronor.

Genom att anmäla ditt bidrag till tävlingen om Lilla Augustpriset godkänner du att din text, om den nomineras, publiceras på Augustprisets sajt och i en bok, som bland annat delas ut under Augustgalan.

0

Skriven av Pernilla Lönner
Publicerad 2018-03-29

KONTAKT

Pernilla Lönner

Bibliotekarie
Njudungsgymnasiet, Barn och Utbildning
Telefon: 0383-973 84
pernilla.lonner@vetlanda.se

Kommentarer
Stängd för fler kommentarer

Norrvägen 6, 574 34 Vetlanda
Box 106, 574 22 Vetlanda

Telefon reception
0383-975 50

Verksamheten drivs av Vetlanda kommunlänk till annan webbplats