Bilder från "Fixa Framtiden"
På Fixa Framtidsmässan i Gallerian på Njudungsgymnasiet fick elever möjlighet att besöka företag, högskolor m.m. i sina montrar. Eleverna hade i samband med besöket olika uppdrag att uppfylla t.ex. Vilka vätskor ska fyllas på var, där under motorhuven?
På Fixa Framtidsmässan i Gallerian på Njudungsgymnasiet fick eleverna chans att besöka 27 montrar. Högskolor och universitet representerade från Växjö, Kalmar, Jönköping.
Avena Lärcentrum i Vetlanda, Lernia i Vetlanda, Nässjö Lärcentrum, Ädelfors Folkhögskola, Värnamo utbildning och Högskolecentrum i Eksjö informerade om utbildningsmöjligheter och svarade på frågor.
På plats var också ett 20-tal företag från industri, handel och bemanning. Vetlanda kommun, SKTF, polisen och studievägledare fannas också på plats och fick svara på många frågor från ungdomarna.
Jag frågade några ungdomar:
Vad har du/ni fått ut av "Fixa Framtiden" mässan?
Linus Engen och Claes Bergdalen:Mässan har varit välorganiserad. Företag och utbildare har fått möjlighet att nå ut till oss ungdomar. Vi har fått chansen att fråga om t.ex. företaget och vad de sysslar med. Behov av nyanställning, knyta kontakter och lämna CV. Vi tycker det har varit bra med en sån här mäss-dag. Det blir nog jobb ett tag efter gymnasiet iallafall, för att senare kanske studera.
Elin Nilsson och Frida Johansson:
Vi har gått runt och fått allmän information, det har varit bra. Vi har bl.a. besökt bemanningsföretag för att få mer information om hur deras verksamhet fungerar. Vi önskar att fler företag är med, gärna från orten och att man vet vilka, då kan vi förbereda oss bättre.
Kul att få pröva på olika saker. Få fråga och få svar direkt. Jag har inte så stort behov av att knyta kontakter med företag just här eftersom jag flyttar hem till Helsingborg efter avslutade studier. Har ett sommarjobb på gång och kanske anställning där sen. Kanske jag pluggar vidare senare. Jag har gått ishockeygymnasiet här och har trivts jättebra, fick tips av kompisar som tidigare gått här på ishockeygymnasiet.
Ett STORT TACK till alla utställarna, Fixit/AME (Arbetsmarknadsenheten), IT-killarna, vaktmästarna, eleverna och alla andra som varit med.
Du kan se fler bilder från mässan om du klickar på länken här till höger.